(A nyugodt nyaralás kulcsa)
Megérkezett a nyár, lassan vége az iskolának. A családok közül egyre többen utaznak külföldre nyaralni, és lássuk be, kevés izgalmasabb dolog van mint megismerni új, más típusú kultúrákat. Megcsodálni a miénktől eltérő építészeti alkotásokat, látni a hazaitól eltérő, ugyanolyan csodás tájakat. Ezek, életre szóló élmények.
Sokan azonban tartanak a külföldi utaktól, mondván veszélyesek, vagy éppen ellenkezőleg, egyáltalán nem veszik komolyan a lehetséges kockázatokat. Bár a turisták célállomásai jórészt biztonságosak, az utóbbi időben egyre gyakoribbak a terrorcselekmények és más potenciális kockázatot jelentő eseményekről szóló hírek, ezért minden utazónak célszerű megtennie bizonyos óvintézkedéseket.
Mivel a megfelelő felkészültség a sikeres önvédelem kulcsa, néhány praktikus tanáccsal szeretnénk segíteni, hogy ne csak tanítványainknak lehessen részük biztonságos, élményekben gazdag nyaralásban.
A tartalomból:
Tájékozódjunk
Mielőtt elindulnánk
Miután megérkeztünk
Figyeljünk a környezetünkre
Utcai viselkedés
Próbáljunk elvegyülni
Konfliktusok és önvédelem
Vészhelyzetek
Melyek sarkalatos pontokat tartsuk szem előtt egy utazás, vagy annak megtervezése során?
Tájékozódjunk
- Mielőtt elindulnánk, mindenképp tájékozódjunk a Konzuli Szolgálat weboldaláról, ahol országonkénti bontásban folyamatosan friss, objektív információ érhető el, valamint célország specifikusan látnak el minket utazási tanácsokkal.
- Lehetőség szerint ne csak az adott országról, hanem az azon belüli úti céljainkról is tájékozódjunk. Amennyiben a Külügyminisztérium azt tanácsolja, hogy ne utazzunk oda, akkor vegyük komolyan a figyelmeztetést.
- Ismerjük meg a helyi kultúrát, szabályokat, törvényeket, bűnözési statisztikákat, időjárási viszonyokat, attitűdöket, etikettet, a dolgok árát és hasonló információkat.
- Tájékozódjunk mi számít sértő magatartásnak az adott területen, nehogy véletlenül provokáljuk az embereket.
- Olvassuk el a helyi híreket az interneten és kövessük nyomon az aktuális eseményeket.
- Legyünk tisztában vele, hogy úti célunk közvetlen környezetében mely területeket tartják biztonságosnak és melyeket célszerű elkerülni.
Mielőtt elindulnánk
- Orvosi vizsgálat és védőoltások. Utazás előtt mindig vizsgáltassuk meg magunkat, hogy megbizonyosodjunk róla, elég egészségesek vagyunk egy külföldi úthoz, továbbá győződjünk meg arról, hogy megértettük az adott ország egészségügyi problémáit. Számos úti cél megköveteli a védőoltásokat a belépés előtt, győződjünk meg róla, hogy a szükséges oltásokat időben megkaptuk.
- Állandóan szedett gyógyszerek esetén szerezzük be a szállításukhoz szükséges orvosi igazolásokat és lehetőség szerint osszuk meg a nálunk lévő mennyiséget a feladott csomagok és a kézipoggyászunk között. A krónikus betegségben szenvedők kérjenek erről igazolást, ami egy esetleges orvosi ellátás sikerességét drasztikusan segítheti.
- Küldjük el az útitervünk másolatát az otthon maradt családtagoknak, barátoknak. Rendszeres időközönként jelentkezzünk be, akár e-mailen vagy közösségi médián keresztül, hogy tudják minden rendben van velünk.
- Csak azt vigyük magunkkal, amire mindenképpen szükségünk van. Minél kevesebb dolog van nálunk, annál kevesebbre kell figyelnünk.
- Ne vigyünk magunkkal drága elektronikai eszközöket vagy feltűnő ékszereket.
- Készítsünk elektronikus másolatot az okmányainkról (útlevél, bankkártya, oltási és orvosi igazolások, repülőjegy, útiterv, vízum, utasbiztosítás, stb.) amit tárolhatunk okostelefonon, emellett elhelyezhetjük egy felhő alapú tárhelyen, amihez bárhonnan hozzáférhetünk, abban az esetben, ha az okmányaink elvesznek.
- Kössünk utasbiztosítást. Balesetek bárhol történhetnek, a meglévő biztosításaink valószínűleg külföldön nem nyújtanak megfelelő védelmet.
- Válasszuk ki a megfelelő szálláshelyet – bár gyakran drágábbak, érdemes az ismerősök, vagy az internetes vélemények alapján ajánlott szállodákat választani.
- Bankkártyák, hitelkártyák – indulás előtt mindenképp jelezzük a bankunknak mikor és hová utazunk, továbbá meddig fogunk ott tartózkodni, mert előfordulhat, hogy egy ottani vásárlást a szokásainktól eltérő tranzakciónak fognak ítélni s letiltják a kártyánkat.
Miután megérkeztünk
- Ne tartsunk mindent együtt! Bármennyire csábító, hogy a pénzt, bankkártyákat, azonosító okmányokat és az utazási csekket is a tárcánkban tartsuk, semmiképpen ne tegyük! Azt a készpénzt, kártyát, okmányokat, amikre nem lesz szükségünk, tartsuk inkább a szállodai szoba széfjében. A nálunk lévő pénzt és okmányokat ne tartsuk egy helyen, így megelőzhető, hogy mindenünk elvesszen, ha ellopnák a tárcánkat.
- A pénztárcánkat és iratainkat lehetőleg belső zsebben tartsuk, illetve praktikus lehet a pénz övek használat.
- Soha ne számoljunk pénzt nyilvános helyen és ATM-es készpénz felvételeknél legyünk rendkívül körültekintőek.
- Soha semmit ne tartsunk a farzsebünkben! A zsebmetszés sajnos a világon mindenhol gyakori jelenség, a zsebtolvajok pedig sok esetben kifejezetten a turistákat célozzák meg, egy farzsebben tartott pénztárca felhívást jelenet számukra…
- Mielőtt elindulunk a szállásról, készítsünk friss fotót a velünk utazókról, ha valaki eltűnik, nagyban segíti a rendőrség munkáját, ha aktuális fénykép áll rendelkezésre.
- Mindig legyen egy kijelölt találkozási pont, mikor és hol találkozunk, arra az esetre elszakadnánk egymástól.
Figyeljünk a környezetünkre
- Ne hagyjuk, hogy a látnivalók teljesen elkápráztassanak. Időnként nézzünk körbe, figyeljünk a gyanúsan kinéző, viselkedő emberekre, így sokkal könnyebb megelőzni egy lopást vagy más bűncselekményt.
- Tároljuk el a helyi hatóságok telefonszámait; ha valamilyen bűncselekmény áldozatává válunk, azonnal jelentsük be telefonon, majd írásban is tegyünk feljelentést.
- Legyen nálunk térkép és tervezzük meg az útvonalakat, hová tartunk és hogyan jutunk el oda, így elkerülhető, hogy kérdezősködni kelljen és esetleg elirányítsanak minket valahová, ahol bűncselekmény áldozatává válunk.
- Ne próbáljuk lerövidíteni az utat vagy átvágni ismeretlen részeken.
- Lehetőség szerint sehová ne menjünk egyedül, a statisztikák szerint, akik egyedül vannak, sokkal gyakrabban vállnak bűncselekmény áldozatává.
- Tartsuk be az éjszakai kijárási szabályokat amennyiben vannak ilyenek. Éjszaka soha ne járkáljunk ismeretlen helyen.
Utcai viselkedés
- Azokban az országokban, ahol magas a bűnözési ráta, a valutaváltást, taxi és szállás foglalást, csak az igazoltan megbízható szolgáltatókon keresztül intézzük. Kerüljük az utcai valutaváltókat és árusokat.
- A turisztikai látványosságok annak ellenére erősebb náluk a rendőri jelenlét, a bűnözőket is vonzzák, ezért célszerűbb, ha szállodánk vagy egy jobb hírű iroda által szervezett túrákra jelentkezünk.
- Óvatosan adakozzunk; a nagyvárosokban rengeteg a kéregető, láthatóan turistaként nem a legbiztonságosabb ötlet pénzt adni valakinek.
- Utcagyerekek – számos országban előfordul, hogy nagy létszámú csapatokba verődve, kifejezetten a turisták sérelmére követnek el bűncselekményeket, melynek két legjellemzőbb módja mikor csapatostól körbeveszik az embert és a figyelmét elterelve kizsebelik, vagy rátapadnak az emberre, és addig követik mindenhová ameddig pénzt nem ad nekik, ennek kockázata, hogy többnyire összedolgoznak valakivel, aki esetleg az összes egyéb értékünket kérni fogja.
- Ne keveredjünk senkivel szóváltásba, nem tudhatjuk milyen következményei lesznek.
- Ne simogassunk kóbor állatokat, betegséget terjeszthetnek – az egyik legveszélyesebb a veszettség, aminek embereknél is 100%-os halálozási rátája van.
- Kezeljük fenntartással az idegeneket. Természetesen az utazás egyik legérdekesebb része új embereket megismerni, de ne hagyjuk magunkat félrevezetni, ne osszunk meg velük személyes adatokat, lehetőleg ne fogadjunk el ételt vagy italt és semmiképpen ne menjünk velük sehová.
Próbáljunk elvegyülni
- Próbáljunk minél jobban beolvadni és elkerülni, hogy messziről látszódjon turisták vagyunk, így csökkenthetjük annak esélyét, hogy lopás, rablás célpontjává váljunk.
- Lehetőség szerint ismerkedjünk meg a helyi nyelvvel annyira, hogy legalább az alapkérdésekre válaszolni tudjunk.
Konfliktusok és önvédelem
- Bízzunk az ösztöneinkben. Az ösztönök mélyen gyökerező önvédelmi mechanizmusok, a test és az elme figyelmeztet minket, hogy valamilyen veszély fenyeget. Ha idegesek vagyunk, úgy érezzük, hogy figyel vagy követ valaki, bízzunk meg ezekben a megérzésekben. Inkább vágjunk át az utcán, menjünk minél több ember közé.
- Először is elfutunk, aztán elfutunk, és végül elfutunk. Mindig ez kell legyen az első ösztönös reakciónk. Ilyenkor lehetőleg olyan helyet keressünk, ahol sok ember van, a legtöbb elkövető nem elég bátor, hogy tömegen keresztül üldözzön minket.
- Ne próbáljunk hősködni, egyetlen vagyontárgy, készpénz vagy bankkártya sem nem éri meg egy sérülés vagy halál kockázatát. Ha ennyivel megúszhatjuk, adjuk oda, amit követelnek és ha biztonságban vagyunk azonnal jelentsük az illetékes hatóságoknál és a konzulátuson.
- A fő szabály, tegyük amit mondanak, adjuk oda amit kérnek és ússzuk meg ép bőrrel!
A következő pontok kizárólag arra az esetre vonatkoznak, ha a testi épségünket közvetlenül fenyegető támadás ér minket, egyébként soha ne kockáztassunk.
- Az elkövetők gyakran tesztelik az áldozatokat mielőtt támadnának, mivel könnyű célpontokat keresnek. Kiabálhat vagy lökdöshet minket, az a célja, hogy valamivel felkeltse a figyelmünket és lemérje a reakcióinkat. Ilyenkor mutassuk nyugodtnak és magabiztosnak magunkat.
- Ne hitegessük magunkat azzal, hogy „tudjuk hová kell rúgni”, mert ez nem fog megmenteni, egy valós szituációban gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
- Számos eszköz áll rendelkezésünkre, beleértve a körmöket, az ujjakat, a hüvelykujját, a fogakat, a könyököt és a lábakat. Az ujjakat beleszúrhatjuk a szembe és torokba, a körmeinkkel kitéphetjük a támadó arcát, haraphatunk, stb. Ismernünk kell a test sebezhető részeit (szem, orr, fül, torok, ágyék, stb). Ha az életünkért küzdünk, nem aggódhatunk az okozott sérülések miatt.
- Ordítsunk, ahogyan csak tudunk! Ez egyrészt megzavarhatja, megijesztheti a támadót, másrészt egy vészjelzés, hogy bajba kerültünk.
- Használjuk, amit csak tudunk. Egy toll, szobakulcs vagy akár egy felkapott üveg is rendkívül hatékony eszköz tud lenni, ugyanakkor célszerű előre tájékozódni az adott ország jogilag hogyan szabályozza az önvédelemre alkalmas eszközök birtoklását.
- Csak addig harcoljunk, ameddig lehetőségünk nem nyílik a menekülésre, azt viszont azonnal használjuk ki!
- Utazás előtt célszerű részt venni valamilyen önvédelmi képzésen, vagy akár szakértőt felkeresni egy célirányos felkészítés végett. Hasznos tudást szerezhetünk arra az esetre, ha fizikálisan kellene megvédeni magunkat, továbbá tudni fogjuk, hogyan reagáljunk és hogyan előzhetjük meg ezeket a szituációkat.
Vészhelyzetek
- Vészhelyzet esetén – például baleset, személyi sérülés, bűncselekmény – azonnal kérjünk segítséget a helyi hivatalos szervektől, rendőrségtől, helyi kórházaktól, egészségügyi szakemberektől. Ezek elérhetőségeiről célszerű előre tájékozódni és eltárolni a telefonszámokat.
- Ha nem közvetlen veszély fenyeget minket, forduljunk a legközelebbi nagykövetséghez vagy konzulátushoz, tájékoztassuk őket hol vagyunk megtalálhatók. Ne próbáljunk a követségen menedéket keresni, mert szükséghelyzetekben (zavargások, terrortámadás, természeti katasztrófák, stb.) lezárják őket, ilyenkor kövessük a hatóságok utasításait és telefonon folyamatosan tájékoztassuk a konzulátust és az otthoniakat a helyzetünkről.